Robin Čumpelík: „Rada Českého rozhlasu se chovala jako cenzoři v padesátých letech. Ředitel se bál hovořit nahlas.“
Text: Jane Frank
Začátkem podzimu jsem cítil postupný nárůst polarizace ve společnosti. Uviděl jsem některé věci, které se zřejmě začnou dít jako takové celosvětové casino s lidskými osudy. Vůbec jsem z toho neměl dobré pocity. Vše ještě předtím, než byla společnost rozdělena na očkované a neočkované jsem začal vidět, co přichází. Nejvíce mě překvapilo, jak rychle situace přišla a začala segregace, dehonestace mnohých lidí z řad nás laiků, ale i akademiků a mezinárodních vědeckých kapacit. Lidé si vykládali opatření podle svého. Někdo volněji a někdo naopak s velkým strachem a despektem k bližnímu svému. Znatelná byla stále více agresivita lidí na obou stranách společnosti.
Celé je to zlomová situace lidstva, která tady nikdy předtím nebyla. Vše začalo poměrně rychle odhalovat naše hodnoty, charaktery a duše. Hned první dny narůstajících opatření jsme udělali Občanské prohlášení s akademiky z různých institucí a zejména Akademie věd České republiky, kteří měli odvahu poukázat na oficiální vládní dezinformace, které bohužel vypouštěly obě dvě vlády. Domnívám se, že to je situace, která se zapíše do našich dějin. Dezinformace o bezinfekčnosti po očkování je tím hlavním, co mě zvedlo ze židle. Odhlédl jsem na chvilku od očkování či neočkování. Představil jsem si, jak lidé pod těmito nepravdivými informacemi, zavádějící komunikací a v některých případech vědomým šířením dezinformací přímo z úst vládních činitelů, budou občané České republiky žít v domění, že nemohou vir šířit, nemohou se nakazit, nemusí nosit respirátory, což znamenalo nekontrolovatelné šíření viru, obrovský nárůst rizika při šíření viru mezi pacienty v nemocnicích. Vážně nemocnými pacienty v nemocnicích. Vážně nemocnými dětmi v nemocnicích. Musím říci, že toto pro mě zůstane jako velká jizva na srdci celého našeho národa. Budeme muset hledat cesty, jak se s tím společně vypořádat. Vyhodnotit si, co se stalo. Kdo nese odpovědnost. Jak budeme fungovat dál a jinak…
Říkám veřejně, že to byla právě tato situace, která přispěla k tomu, abych pokračoval v rozhovorech, tentokrát formou video obsahu a věnoval se probíhající inventuře společnosti, která probíhá i ve všech nás samotných… To jsme si nedávno psali s jednou kamarádkou, která sleduje data i videa. Právě inventura společnosti a odražení se k novým pohledům na společnost, otevřené diskuzi a inspiraci pro budoucnost je důvodem vzniku Inovace Republiky. Vlastně jde o takové volné pokračování Laboratoře myšlenek, kde jdeme výrazně do podstaty dnešního globálního dění.
Říkáte, že Václav Kasík, tehdejší ředitel Čro, se kolikrát bál nahlas hovořit – čím to bylo?
Zejména situace v posledních dvou letech postupně svléká fungování médií do úplné nahoty. Cenzura tu je a byla již dlouho, jen tomu lidé nevěnovali tolik pozornosti. Dnes je to příliš okaté, například u cenzurování pana profesora Vojtěcha Thona jsem přesvědčený, že dříve nebo později vejde do historie. Jde o kapacitu světové imunologie, která veškerá svá tvrzení opírá o ověřená tvrdá data. Cenzura tedy naplno běží i ve vědě, která by měla stát na svobodě, ale bohužel nestojí. Stejně tak, když jste řekli před deseti lety názor na břidlicový plyn a ekologické dopady, tak jste dostali v OSN nálepku, že jste placen Ruskem.
Bohužel před námi stojí ještě větší výzvy. Evropa v polovině září přijala „European Media Freedom Act“. Plno myšlenek je tam vynikajících. Jakmile ovšem budou centralizována media, tak se blížíme k naprosto totalitnímu přístupu a je pak jedno jestli je onálepkován fašismem nebo komunismem. European Board for Media Services, který má vzniknout z národních mediálních autorit – a jsme zase u toho, o čem se snažím hovořit. Fact checkeři na evropské úrovni budou adekvátně finančně ohodnoceni. Cokoliv bude označeno za dezinformace, bude odstraněno z mediálních platforem. Bohužel k tomuto nemohu mít hned z několika důvodů vůbec žádnou důvěru, když vidím mezi signatáři dokumentů společnosti jako je Meta, Google, Twitter, Microsoft, ale pak Tik Tok, o kterém bychom se měli bavit, jestli neohrožuje bezpečnost Evropy a zejména našich dětí. Víme přeci, jakou vizi Čína nabízí, takže některé věci začínám vidět jako bez diskuze. Svoboda médií musí být základem demokratické společnosti postavené na humanismu. Podstatu mediálního chaosu musíme hledat jinde, což je primárně propojení mediální ekonomiky a politiky. Technologický vývoj šel a jede tak rychle, že mezinárodní politika je pozadu a následně pod vlivem „technologických mocnostářů“. Situace je natolik vážná, že k tomuto procesu nemůžeme mít žádnou důvěru.
Změny musí začít jinak.
Každopádně jsme zjistili, že celý spor kolem Radia Wave byl využit jako spor mezi křídlem ODS, ČSSD a dalšími zájmy. Musím říci, že bylo šokující, když jsme zjistili, jak veřejnoprávní media fungují a pod jak silným vlivem vládních politiků jsou. Byl to rok 2008 a 2009. Měl jsem tu smůlu nebo štěstí, že jsem toto poznal zblízka. Plno věcí mi přestávalo dávat smysl, protože člověk zjistil, v jaké obrovské manipulaci ekonomických a politických zájmů žijeme. Napsal jsem tehdy dopis Václavu Havlovi. Snažil jsem se naplno pochopit, co se děje. Komunikovali jsme k situaci s mnoha vlivnými lidmi a zažívali události, které byly jak z nějakého filmu. Co se týká piva s Václavem Kasíkem, tak jsme hovořili později hodně otevřeně o vlivu politiky a kauzách, které se objevily před volbami, aby určily směr výběru strany pro voliče.
Stál jsem u postele prvních covidových pacientů v republice, včetně slavného taxikáře, na jednotce intenzivní péče, ale strach jsem neměl. Věděl jsem, že při takové intenzitě setkání, návštěvě nemocnic virus asi chytnu. Šel jsem tedy naplno, že do poslední chvilky budu pracovat. Obavu jsem měl přitom obrovskou, co bude dál. Na úplném začátku v březnu 2020 jsme si říkali: Kdy to chytneme? Jaká je skutečná smrtnost? Jak moc velká hra to je? Co nám ta Čína letadly skutečně pošle? Na jak dlouho tohle bude? Co všechno musíme udělat? Jak můžeme lidem pomoci? Jak může pomoci česká věda, průmysl a inovace? Pokládal jsem si tehdy otázky až do konce roku 2020. Přiznám se otevřeně, že nyní jim věnuji minimum energie a snažím se pohlížet za horizont dnešního globálního dění. Samozřejmě informace a data sleduji a sledovat budu, protože inventura společnosti stále probíhá. Vývoj sleduji vždy krátce před nebo při realizaci rozhovorů v části vysílání nazvaném Česká cesta z covidu, kde pokračuji v živé dokumentaci od začátku pandemie až do teď.
Myslím, že budeme muset projít všechny hlavní pilíře společnosti kulturní, politické a ekonomické, abychom se s veškerou vážností bavili o novém fungování společnosti, státních institucích, rovnosti před zákony, fungování mezinárodních institucí, které mají úžasně vznešené myšlenky, ale podobně jako olympijské hry, tak i ony jsou vytunelovány egoismem a kapitálem. Nenašli jsme pravidlo, ale budeme se o něm muset bavit, abychom drželi veřejnou složku správy věcí veřejných oddělenou od vlivu financí. Vznešené myšlenky musí zůstat nad penězi. Nemůžeme to dělat naopak. Prostě to nejde. Lidstvo to ví, že to tak nepůjde. Vyzkoušeli jsme si to mnohokrát. Hesla jako spojené národy, poselství míru, humanismu. Nyní si přeji hlavně demokracii postavenou na humanismu, tak jak o tom snili naši předci.
Nevím, jestli tohle někoho zajímá, ale skutečně si to myslím. Nemáme totiž jinou možnost. Buď to nyní uděláme nebo budeme opět v pasti, která nás staví do pozice jeden proti druhému. Následuje fáze, kdy nikdo nevyhrává a všichni trpí. Pak se to nějak srovná a jedeme na novo. Nyní to ovšem může trvat mnohem déle a mnohem horším způsobem, proti kterému byla druhá světová válka jen předkolo v boxerském ringu. Studenou válku bych už nepočítal. Těžké si to přiznat, ale tuhle hranici konfliktu jsme již překonali.
Musím vás jen malinko opravit do ničeho jsem nevstoupil. Sdružení jsme založili společně ihned po přímé volbě prezidenta České republiky. Shodli jsme se s Táňou, že bychom pokračovali v diskuzích s lidmi. Když prezidentská volba skončila, tak jsme jezdili více než dva roky do různých koutů republiky a diskutovali jsme s lidmi. Bylo to obohacující. S Táňou jsme najezdili mnoho kilometrů a vedli mnoho diskuzí o životě, zkušenostech i vývoji společnosti. Hned po skončení prezidentské kampaně jsem přišel s nápadem, že bychom mohli udělat několik veřejných diskuzí, kde nabídneme lidem inspiraci a jiné pohledy pro budoucnost. Diskuze se tehdy jmenovala Nosná setkání a před více než deseti lety jsme je pořádali v divadle Kampa. Vidíte, nyní mě vaše otázka přivádí k zamyšlení, že bychom mohli udělat 10 let poté. Mnoho našich společných přátel se těchto setkání pasivně či aktivně účastnilo. Myslím, že jsme se od té doby jako společnost moc neposunuli.
Můžeme připisovat náhodě, že Nová organizace společnosti jako spolek byl zachován. Pravdou je, že jsme s paní Táňou Fischerovou rozmlouvali o tom, co a jak dál. Hovořili jsme často, ale přeci mám stále pocit, že tak málo.
Jaký je váš plán – říkáte, že nejprve jste začali s kolegou točit videa proto, abyste vyslechli lidi a zrevidovali situaci – udělali takovou inventuru, nicméně nechcete zůstat jen u toho a chcete další rozhovory dělat více konstruktivní, ve smyslu, co by se mělo dál začít tedy s tím stavem, který jsme si nastolili v předešlých rozhovorech, dělat.
Některé myšlenky jsem nastínil již v předchozích odpovědích. Bude muset dojít k velkému přenastavení správy státu, zjednodušení celé státní administrativy, zvolení novodobých priorit státu a vize, která nám chybí. Vše ostatní se tomu bude muset přizpůsobit. Rád bych podobnou diskuzi posunul více do veřejného prostoru. Budu se snažit nadále cestovat po regionech. Připravujeme nově živá vysílání, kde vítáme pomoc a participaci diváků. Pokusíme se připravit další série individuálních rozhovorů, ale chtěl bych je více postavit jako oficiálnější průzkum, kde budeme hovořit o velkých rizicích dnešní doby (ekologie, ekonomiky, válek, rasismu a dalším), ale ještě intenzivněji o východiscích a naději. Rozhodně nechci zůstávat jen u popisování stavu společnosti.
Tím hlavním záměrem je společně objevovat, diskutovat a přinášet zkušenosti, inspirace, odvážné vize a myšlenky pro budoucnost. Musím říci, že se postupně objevují velice zajímavé a ozkoušené koncepty, knihy i další připravované materiály, které díky Inovaci Republiky objevujeme. Postupně budeme zveřejňovat a divákům nabídneme obsah, který objevujeme. Hlavním indikátorem totiž není pouze sledovanost videí, ale hodnoty, vztahy, veřejná diskuze, spolupráce a projekty, které se tvoří nezávisle kolem. To je pro mě skutečný faktor měřitelnosti a dopadu. Říkám tomu pracovně index IR.
Z rozhovorů mi jednoznačně vyplývají priority, kterým bych se chtěl věnovat, ať už v dalších sériích rozhovorů, menších kulatých stolech k aktuálním globálním přešlapům, ale i ve větších odborných panelech, kde bychom diskutovali 12 klíčových témat společnosti. K hlavním tématům by mělo patřit například vzdělávání, národní identita, energetika, strategická infrastruktura a zdroje a další témata, které na základě rozhovorů zpracovávám již od června 2021.
Děláte rozhovory s prezidentskými kandidáty – jak na vás působí při osobním setkání?
Ano, toto rozhodnutí vzniklo velice spontánně přímo při natáčení individuálních rozhovorů. První takový rozhovor vznikl s panem Tomášem Březinou, kdy jsme po natáčení zapnuli kameru a dotočili ještě speciál k jeho prezidentské kandidatuře. Uvědomil jsem si, že je to produkčně jen kousek k tomu, abychom zdokumentovali pohled dnešních kandidátů na kandidáta na prezidenta České republiky.
Snažím se kandidátům pouze poskytnout prostor, ať přiblíží svůj názor na prezidentský úřad, jejich rozhodnutí a důvody kandidovat, názor na vývoj dnešní společnosti a zejména potom přiblíží vizi pro republiku. Dávám volný prostor kandidátovi i divákům, ať si udělají svobodně vlastní názor a kandidáty diskutují. Jedinou moji podmínkou je, aby do přípravy rozhovoru nezasahoval PR tým kandidáta, aby tam byl kandidát jako člověk sám za sebe a ne za své poradce. Pokusím se postupně přiblížit další kandidáty.
Sepsal jsem si k tomu jeden starší text, který vystihuje to, proč se pokouším pořad dělat. Nyní připravujeme rozhovory s panem Liborem Michálkem, Karlem Divišem a ozval se také tým pana Marka Hilšera. S týmem paní Danuše Nerudové komunikuji od začátku léta. S panem Petrem Pavlem od poloviny roku 2021, ale zatím žádost o rozhovor nepřijali, ale i tohle dění pokládám jako za důležitou součást celé sociální laboratoře. Budu samozřejmě rád za zapojení diváků do podpory pořadu, sledování a veřejné diskuze. Když bude zájem a finanční možnosti, tak si dokáži představit, že bychom zorganizovali i větší živé vysílání – prezidentskou „super debatu“, která bude postavena na jiném pohledu na vývoj dnešní společnosti.
Když bych měl být konkrétní, tak mě v poslední době hodně bavil rozhovor s panem Janem Urbanem, který sdílí své zážitky z Občanského fóra. Neskutečným hrdinou a úžasným rozhovorem, který všem doporučuji je povídání s panem Jiřím Malíkem. Zejména první část rozhovoru, kde hovoří k tématu břidlicového plynu, ekologickým tématům, vlivu korporací na destrukci planety, o deset let starých zkušenostech a prohlášení Organizace spojených národů (OSN), kde je již tehdy před 10 lety obvinili z pro Ruského zaměření a úplatnosti. V návaznosti na tento rozhovor jsem o břidlicovém plynu hovořil s bývalým ministrem průmyslu a obchodu panem Janem Mládkem. Neznal jsem dopředu jeho názor. Stejně jako on neznal dopředu otázky. Popisuje tam, co znamená těžba břidlicového plynu, a jak se k tomu postavili v Polsku. Tématu se budu nadále věnovat. Připadá mi to fatální hazardování s planetou a neodpustitelné jednání globálních představitelů, kteří si nechají diktovat korporacemi. Pan prezident Obama přiznal na ekologických summitech, že nevěděl, jaké je to svinostvo, když to podepisoval. Tohle je potřeba ověřit. Zeptat se ho. Diskutovat tyhle přešlapy s dalšími lídry, kteří jsou zodpovědní za dnešní vývoj světa. Důležité je, ať se tyhle informace dostanou zejména k mladé generaci, ať se začneme společně zamýšlet, kdo a jak to s ekologií a dalšími tématy myslí skutečně vážně.
Osobně chci věřit, že v naší zemi žijí převážně lidé ekologicky smýšlející, lidé, kteří mají rádi přírodu a uznávají její dary, ať jsou to čisté vodní toky, úrodná půda, bohatství krajiny, hory, řeky, nejrůznější plody nebo houby… Máme krásnou zemi, ale platí to i pro celou planetu.
Myslím, že to je základní myšlenka, na které bychom měli stavět vše ostatní například investice do národního vodohospodářství, infrastruktury a práce se šedou vodou. Vůbec investovat do udržitelných zdrojů, jako to dělají některé země. To bohužel nevidíme. Neděje se to. Zatím přijímáme naprosto povrchní opatření, která jsou výsměchem. Koupíte si velký plastový kelímek s plastovým víčkem a uprostřed máte papírové brčko. Nemělo by to být případně naopak? Těch příkladů, které se týkají dneška bych mohl udávat obrovské množství. Rád k tomu nějaký rozhovor nebo kulatý stůl udělám.
Když si přečtete základní teze Green Dealu, tak nelze než nesouhlasit, ale nevidím plán vědomého a koncepčního naplnění těchto myšlenek. Celé koncepci chybí sociální souvislosti, chybí ji skutečné globální nebo spíše celoplanetární souvislosti, chybí ji princip veřejného rozhodování bez vlivu korporací, které všechny základní teze Green Dealu porušují. Jak je pak možné, že v rámci českého předsednictví je partnerem konference o Green Dealu společnost Shell. Vždyť je to opravdu legrace. Myšlenka je dobrá, ale kompletně vytunelovaná, takže ještě poškozuje pohled na ekologické chování mnoha občanů. Hovořil jsem o tomto tématu nedávno v rozhovoru s Tomášem Hajzlerem, který vřele doporučuji, tam vše rozebíráme.
Zelený plán přichází v nejméně vhodnou chvilku, kdy stojíme v souběhu několika nabalujících se krizí, které bohužel stále zesilují. Určitě je nutné nahlas hovořit o propojení světa, ale zároveň o deglobalizačních principech, které si určí jednoznačné priority například. Planeta je na prvním místě před finančními a korporátními zájmy? Čisté zdroje pro občany jsou na prvním místě před růstovou ekonomikou postavenou na hromadách zbytků a odpadu? Využívání zodpovědných technologií k přírodě a lidem je na prvním místě před zájmy individuálními a mocenskými? Jakým způsobem umožníme lidem masivní využívání zodpovědných a soběstačných technologií? To jsou otázky, které chci slyšet v Evropě.
Promarnilo se více než 30 let, kdy ekologické organizace z celého světa upozorňují na závažnost celé situace – nárůst odpadů všeho druhu, mikroplasty ve vodách nebo zmiňované frakování břidlicového plynu. Znovu použiji tento příklad o břidlicovém plynu. Zatím co řešíme green deal a prdění krav, tak po světě těžíme břidlicový plyn, který naprosto nechutným způsobem znásilňuje planetu. Plyn vozíme přes půl světa, protože se nám poškozují světově vztahy, naprosto selhává diplomacie a demokratický leadership.
Zdroj: https://shop.tatramuseum.cz/kniha-josef-sousedik-2-doplnene-vydani-i3023
V následujících týdnech jde po dlouhé přípravě do tisku kniha Laboratoř myšlenek, která obsahuje rozhovory s 60-ti osobnostmi z nejrůznějších sfér kultury, veřejné sféry a ekonomiky. Záměrně jsem pozval k rozhovoru výrazné osobnosti dnešního mainstreamu i významné osobnosti, které většině lidem nemusí být tak známé. Již v roce 2020 a 2021 se ptám na cenzuru v médiích, vliv digitalizace, umělé inteligence, vývoj ekonomiky, energetické krize, ekologické hrozby, českou chudobu, transformaci vzdělávání, politické zkušenosti v krizích a proměnách společnosti.
Na základě video dokumentace mě oslovilo nakladatelství JOTA, jestli bych dal dohromady knihu o situaci v posledních dvou letech. Koncept knihy s názvem Česká cesta z covidu jsme postavili na odborných esejích, jenž poskytují reflexi uplynulých dvou let. V knize hovoří zástupci vědecké obce, zdravotnictví a práva. Společně se ohlížíme za pandemickým obdobím, ale zároveň hledáme vzájemný průnik, poučení, vyhodnocujeme data, různé situace osobní i celospolečenské.
V následujících měsících se chci pokusit dokončit stručnou publikaci s názvem Inovace Republiky, jejíž součástí bude platforma pro sdílení dokumentů, návrhů, studií, analýz a myšlenek. Platforma, která bude stát co nejvíce na ověřených a otevřených datech.
Pro rok 2023 jsem byl osloven ke spolupráci na publikaci, jenž popisuje příběh, který je dle mého názoru neskutečným odrazem úpadku dnešní společnosti. Jde o poměrně náročné téma, které je za hranicí humanismu a demokratického státu. Bohužel asi nezbude nic jiného, než tento příběh zpracovat a poskytnout lidem nelehké čtení.
V současné době máme techniku různě zapůjčenou od lidí, kteří podporují Inovaci Republiky. Technika je často v různých třídách (amaterské, nebo velice opotřebované, ale také profesionálni), proto je různá kvalita záznamu zvuku a obrazu. Jak nás často upozorňuji lidé v diskuzích, o všem víme a děláme maximum, abychom v rámci zapůjčené techniky vytvořili vždy nejlepší pořád, ale technické možnosti máme často velice omezené.
Snažíme se věci stále zlepšovat. Zrealizovali jsme více než 270 individuálních video rozhovorů odvysílaných na Inovaci Republiky a další pro Vás připravujeme. Napsali jsme více než 90 psaných rozhovorů z nichž 60 rozhovorů vyjde v knize s názvem Laboratoř myšlenek. Natočili jsme více než 40 podcastů a dalších materiálů, které budeme postupně zveřejňovat. Během léta 2022 nás začali lidé podporovat v dalším cestování po regionech a natáčení rozhovorů. Moc děkujeme všem, kteří přispívají na přípravu a realizaci produkce natáčení. Moc děkujeme všem za podporu! Pro nás závazek i motivace pokračovat dál a dál.