Lídryní britské Konzervativní strany se stala první černoška. Povede se jí zvrátit masivní odliv voličů k Reform UK?
Kemi Badenoch se dnes stala lídryní Konzervativců. Je to první konzervativní předsedkyně strany černé barvy pleti. Většinu komentátorů tento fakt už ale nechává chladnými – v multikulturní Británii toto není nic zvláštního – jejím předchůdcem a zároveň premiérem byl Rishi Sunak, jehož rodiče přišli do Británie z Indie a egyptské diaspory. Díky jeho indickým kořenům se mu podařilo vylepšit vztahy Británie a Indie, jde ale o jeden z velmi mála úspěchů Konzervativců v poslední době.
Ti čelí masivnímu odlivu voličů ve prospěch Reform UK – nové strany, která vznikla přejmenováním Brexit Party, která už během Brexitu využívala rozpolcenosti Konzervativců v otázce zůstat či ne v EU.
Sok Kemi byl méně výrazný Robert Jenrick, bývalý ministr pro migraci a exnáměstek pro bydlení. Strana totiž čelí určité vyprázdněnosti a nemá už skoro žádné výrazné osobnosti. Posledními byly například exministryně vnitra Suella Braverman, která se těší oblibě obyčejných lidí a je jedna z mála, která drží klasický styl středopravicové strany pro živnostníky. Nicméně ta byla ´odejita´ z užšího výběru pro nepohodlnost jejích názorů – například prosazovala vystoupení Británie z tzv. Ženevské konvence, aby se Británie vyvázala z přijímání ilegálních migrantů. Ve volbách nebyla do parlamentu znovu zvolena ani další hvězda Konzervativců – Penny Mordaunt – která sice zazářila ve svých modrých antických šatech a neuvěřitelnou výdrží kdy nesla při korunovaci krále celou hodinu těžké žezlo – nicméně pár měsíců poté začala prosazovat, aby se zavedla povinná vojenská služba pro všechny ročníky šestnáctiletých – čímž naštvala voliče i armádu, která prohlásila, že ´nebude vychovávat bandu rozmazlených děcek závislých na TikToku a suplovat tak neschopný vzdělávací systém´.
I to pomohlo k výhře Kemi Badenoch, která měla tento týden kontroverzní rozhovor na ITV /ekvivalent k české TV Nova/, kde se vymezila proti politickému vězni Tomymu Robinsonovi, aktivistovi, dnes nezávislému novináři, který byl před více než týdnem odsouzen a zavřen na 18 měsíců do vězení za to, že se nelichotivě vyjadřoval o syrských uprchlících. Vzhledem k procesům, které se v Británii nyní pod levicově-liberální vládou a vedením Keira Starmera – premiéra – konají a za mřížemi končí i řada Konzervativců či jejich voličů a poté, co před několika dny ve vězení zemřel starší pán, který byl též zavřený za ´hate crime´ a výtržnictví, kdy se účastnil jako tisíce jiných, protestů proti přílivu ilegálních migrantů, je toto téma velmi citlivé, mnoha lidí se toto dotýká a současnou vládu považuje za totalitní.
Kemi v tomto rozhovoru řekla, že když ho justice shledala vinným, je to tak správně a dle práva. A to v době, kdy se živě diskutuje o tom, že je v zemi dvojí metr – dvojí právo – přísnější pro zástupce pravice a méně přísné pro zástupce levice.
Odezva lidí na tento rozhovor byla velmi chladná až nepřátelská, zdá se ale, že v klání s nevýrazným Robertem Jenrickem /dříve ministr pro migraci/ uspěla. Kemi lidé označují jako ´soft konzervativce´, což jsou Konzervativci více politicky korektní a méně hájící zájmy obyčejných lidí. Kemi byla ministryní pro rovnost práv. V mnoha ohledech se vyjadřuje velmi dobře a její řeč po dnešním zvolení byla také přijata řadou Konzervativců pozitivně. Řada z nich se však nechala slyšet ve smyslu ´Tak se mějte pěkně, já už budu volit jenom Reform UK´. Dlužno dodat, že znechucení voličů Konzervativců se projevuje již dlouho, není přímo závislé na zvolení Kemi. Spíše se od ní čeká, že bude tyto voliče oslovovat, aby se vrátili zpět. Jde ale o radikálnější voliče, kteří se po jejím rozhovoru těžko vrátí.
Pozitivní zpráva by toto mohla být pro Reform UK, které by toto mohlo přinést voliče, té ale od soboty ubývají, protože Richard Tice, místopredseda a poslanec, se vyjádřil negativně o sobotním protestu na podporu Tommyho Robinsona. Od sobotního protestu ovšem zase sbírá body u lidí Nick Tenconi, lídr UKIP – strana, z níž si Nigel Farage s kolegy odnesli voliče pro Brexit party, kterou zakládali. Ten byl jako jediný z politiků pravice vůbec přítomen na velkém pochodu ve prospěch Tommyho Robinsona a nesouhlasu s vládou a vedením Británie.
Do voleb je zbývá ještě řada let, takže toto má Reform UK možnost ještě stáhnout opravit. Konzervativci to budou mít ale těžší, protože svou možnost vládnout měli 14 let a znechucení lidí z toho, jak to dopadlo, je ještě dost čerstvé, aby je nová lídryně dokázala přesvědčit, že se strana mění, zvláště, když se zřejmě žádné změny nekonají. Jak je vidět, situace v Británii není vůbec jednoduchá.
Text: Jane Frank, Foto: BBC