
BBC nechá na lidech, jak má být financovaná. Přes půl milionu domácností už přestalo platit TV poplatek. ČT jde opačnou cestou
To, o čem Češi jen sní, Britové si smí splnit. Více než půl milionu domácností přestalo minulý rok platit koncesionářský poplatek BBC. Místo ní totiž sledují jiné kanály. V Británii je tato možnost naprosto legální – pokud pošlete BBC stvrzenku, že si předplácíte jiný kanál, který sledujete místo ní, můžete se tak odhlásit od jinak povinného televizního poplatku.
Článek si můžete poslechnout zde:
Kam nejčastěji lidé od BBC odcházejí? Většinou k Netflixu, Disney+, Prime Video od Amazonu či Apple TV. Dosavadní koncesionářský poplatek vychází Brity na 169.50 liber ročně. Jediná změna, která nyní u britské veřejnosti prošla, byť I ta se skřípěním zubů, byla zvýšení poplatku o inflaci o 5 liber, tedy nyní je to 174,50 liber . Poměrně úsměvně zní formulace, že ´když budete přichyceni, že sledujete živé vysílání BBC bez zaplacení tohoto poplatku, pak dostanete pokutu 1000 liber.´
O čem tedy budou Britové rozhodovat a proč? BBC funguje na principu pravidelného obnovování licence, takzvanné Royal Charter /snad můžeme volně přeložit jako královské úmluvy/, svým způsobem se to dá přirovnat k Zákonu o ČT, ta současná vyprší za dva roky – tedy v roce 2027.
Naše televize, naše budoucnost
BBC čelí už léta velké kritice ohledně podjatosti zpravodajství a aktuální publicistiky – podobně jako Česká televize, přičemž narozdíl od ní se alespoň snaží chovat prozákaznicky a na podněty ke zlepšení se snaží alespoň částečně reagovat. To u nabubřelé poloamatérské ČT opravdu nehrozí. Není to jen neobjektivita a nevyváženost, které BBC čelí, jde I o útěk publika k jiným platformám a klasická televizní programová schémata, která desítky let fungovala, už dnešní době nevyhovují.
Nikdo už nepotřebuje plnoformátovou televizi, lidé si sestavují programové schéma sami dle kanálů či influencerů, které sledují. BBC drží v podstatě už jen starší generace, mladí o ni mají zájem minimální. A protože mladí lidé jsou budoucnost BBC, musí se televize postupem času změnit dle jejich potřeb, má-li přežít. I proto vedení BBC vytvořilo projekt OUR BBC, OUR FUTURE – tedy NAŠE BBC, NAŠE BUDOUCNOST a chce zapojit veřejnost přímo, aby si lidé sami řekli, co a jak chtějí. V těchto dnech už začíná BBC postupně zasílat dotazník svým divákům a k tomu se vede debata I v médiích.
Na co se BBC ptá a čím by se mohla inspirovat Česká televize, za předpokladu, kdy by ji třeba omylem napadlo zajímat se o to, co si přeje veřejnost?
OTÁZKY BBC LIDEM:
Na co byste se chtěli dívat na BBC – a kolik byste za to chtěli platit?
- Na co se Vy a Vaše rodina díváte, posloucháte?
- Jaký program/obsah byste chtěli od BBC?
- Co by BBC mělo celkově poskytovat?
- Jakou organizaci/strukturu byste chtěli, aby BBC mělo/bylo v budoucnosti?
- Jak cítíte v současné chvíli, že si BBC vede?
- Co by BBC mělo v budoucnu představovat?
+ mohou lidé ještě ve volném textovém poli napsat veškeré připomínky, které je napadnou.
BBC tedy s diváky diskutuje své celkové uspořádání a statut, formu financování, programovou skladbu, tedy půjde o značné změny v celkovém zákoně o ní.
Umíte si představit, že by taková debata byla otevřena v České republice? Že by ČT chtěla znát názor ´plebsu´, od kterého jí nyní stačí jen vybírat výpalné a k tomu vysílat pořady o tom, že komu se nelíbí její prorežimní propaganda, tak je dezolát, a s tím může společnost jednak jak chce?
Ne, ČT si nikdy nenechá vzít své právo šířit nenávist a nikdy se nesníží k demokratickému procesu, který BBC možná aspoň ´jen předstírá´, ale alespoň to…
Jane Frank /Janina z Londýna, náhledový obrázek vygenerovala AI na základě titulku
Zdroj: https://www.bbc.co.uk/mediacentre/2025/our-bbc-our-future-audience-questionnaire

