„Máš krásnou žábu," oznamoval rodičkám doktor Löwy, významný židovský porodník, který působil po válce v pohraničí u Železné opony
„Narodila jsem se pět let po druhé světové válce v Chebu jako ´krásná žába,“ usmívala se, pobavená nad dávnou vzpomínkou, Marie Mudrová (*25. 3. 1950 – +12. 1. 2021), chebská zastupitelka, která zasvětila úctyhodné půl století svého života práci v pohraniční knihovně pár kilometrů od Železné opony a rozvoji místní komunity i knihovnictví jako takového. Předněkolika dny zemřela na dlouhotrvající onemocnění, které v poslední fázi zkomplikovalo onemocnění Covid-19.
„Moji rodiče sem na Západ přišli hned po válce z Moravy, z Uherského Hradiště, osidlovat pohraničí. Tatínek už v létě 1945 nastoupil do spořitelny v Aši. Bydleli sice v Aši, ale já i moje sestra jsme se narodily v Chebu u významného chebského porodníka MUDr. Löwyho. Všem rodičkám prý tykal a narození děvčátka oznamoval větou ´Máš krásnou žábu´. Po třech letech od mého narození tatínka přeložili do Mariánských Lázní a pak po územní reorganizaci v roce 1961 do Chebu. Ve společné domácnosti s námi až do svých osmaosmdesáti let žila i babička, maminčina maminka, která jediná odešla za dcerou z Moravy,“ vzpomínala Marie.
„Jdi učit malé děti, nebo do knihovny,“ řekl mi bratranec. Poslechla jsem ho. Pro svoji nemotornost v tělocviku jsem si vybrala druhou možnost
„V Uherském Hradišti zůstalo veškeré příbuzenstvo i maminčina polovina krásného domu ve velké zahradě – tam jsme pak každé léto trávili celé prázdniny. Žil v něm i bratranec Karel, můj velký přítel a vzor, který mě hodně ovlivnil. Byl velmi všestranný. Povoláním technik, projektoval letadla, ale přitom hrál výborně na housle, maloval, vyšíval, skvěle vařil, znal jazyky, hodně četl a miloval divadlo. A ještě o všem uměl vtipně vyprávět. Jednou mi řekl: „Jdi učit malé děti, nebo do knihovny.“ Poslechla jsem ho. Pro svoji nemotornost v tělocviku jsem si vybrala druhou možnost,“ smála se a pokračovala:
Po srpnové invazi v roce 1968 jsem musela svůj odjezd do Anglie zrušit
„Po základní škole jsem vystudovala střední všeobecně vzdělávací školu. Po maturitě v roce 1968, který byl politicky uvolněnější, jsem měla domluveno, že půjdu na rok do Anglie. Bohužel po srpnové invazi z toho sešlo a já jsem místo do Anglie nastoupila na dvouletou nástavbu na Střední knihovnické škole v Praze. Kvůli převisu studentů na knihovnickém oboru jsem vystudovala obor kulturně-výchovná práce s tím, že se uznává jako kvalifikace do knihoven. Studentského života jsem si moc neužila – bydlela jsem na Zbraslavi, kam spojení ve večerních hodinách prakticky neexistovalo. Odmaturovala jsem podruhé a nastoupila do chebské knihovny, tehdy Knihovny Ladislava Zápotockého, ale vzdělání mi neuznali. Ředitel Karel Doucha mi nabídl, abych si vzdělání doplnila nástavbovým dálkovým studiem knihovnictví. A tak jsem za dva roky potřetí maturovala na knihovnické nástavbě v Plzni. Práce v knihovně se mi líbila, ale abych byla ´použitelnější´, vystudovala jsem si ještě večerně ekonomickou střední školu. Když mi bylo třicet tři let, přihlásila jsem se k dálkovému studiu Filozofické fakulty Karlovy Univerzity v Praze. Vdávala jsem se pozdě, až v devětatřiceti letech, manžel už své tři děti měl. Tak jsem se starala o maminku a o děti své sestry, která s nimi zůstala sama.“
Karel mi poradil dobře – knihovnictví se stalo mou srdeční záležitostí
Vždycky jsem chtěla vědět, co je za dalším rohem, za dalším kopečkem
„Svou první výplatu jsem procestovala v Rumunsku,“ vzpomínala. „Vyjížděla jsem pak každý rok na východ a po roce 1989 (to už s manželem) i na západ. Navštívila jsem opakovaně téměř všechny země Evropy, byla jsem v Asii, v Africe. S manželem jsme procestovali a prochodili jako turisté i celou republiku. Vždycky jsem chtěla vědět, co je za dalším rohem, za dalším kopečkem. Celý život mě zajímá historie, hudba, architektura, výtvarné umění, ale i to, jak funguje elektrárna nebo čistička. Vždycky jdu tam, kde se něco děje, kde mohu pomoci, kde se něco dalšího dozvím. Baví mě všechno nové, nadchly mě počítače,“ vypočítávala a své nadšení pro neustálé se učení něčemu novému i v pozdějším věku potvrdila třeba svou účastí v kurzech Tréninku paměti, jichž se nakonec stala i lektorkou.
„Současně obdivuji a ctím tradice. Když se tak ohlížím, pořád se něco učím a objevuji. Pracuji na jednom místě, v příjemném prostředí, se skvělými lidmi. Žiji ve městě, kde není nikam daleko, kam se ráda vracím a kde jsem spokojená. Je to dost nebo málo? Já pro sebe to cítím tak, že za a je správně.“
Marie Mudrová významně přispěla k oživení zájmu lidí z příhraničního regionuu o židovskou kulturu a historii ve městě a okolí.
Projekt INSIDE THE MEMORY: Celý článek zde: http://insidethememory.com/cs/mas-krasnou-zabu-oznamoval-vsem-rodickam-vyznamny-chebsky-zidovsky-porodnik-doktor-lowy-sverila-se-jedna-z-krasnych-zab/