Analýzy & Komentáře,  Brexit & EU & Politika,  Britanie

Počet obyvatel v Británii roste, ekonomika ale stagnuje

Výhled na moře a procházky po pobřeží či po kolonádě – i to motivuje už léta londýnské důchodce k útěku z velkoměsta a přestěhování se do východní a západní Anglie. Poslední roky sem ale utíkají lidé i před rapidním zdražováním přelidňováním, rozrůstajícím se nízkoemisním zónám či kriminalitou metropole.

Česko a Británie mají stejný problém. Podle posledních dat statistických úřadů obou zemí klesá křivka nově narozených dětí. V Británii už umírá více lidí než se rodí dětí.

Britský statistický úřad ale paradoxně hlásí masivní nárůst obyvatel z nedávných 66 milionů na dnešních 68.3 /k polovině roku 2023/ a počet roste. Čím to je?

Noví obyvatelé moc nepracují a žijí na dávkách

“Je to z velké části i díky migraci. Ekonomika tomu úměrně ale neroste, naopak stagnuje, říká Steve Woolfe z Centra pro migraci a ekonomickou prosperitu v rozhovoru pro GB News. “Je to varovný signál,” vysvětluje. “Když se populace rozrůstá tak, že se průběžně rodí děti, systém se na to stihne připravit – zdravotnictví i školství – na silnější ročníky. V našem případě jde ale o migranty, kteří přibývají rapidní rychlostí a systém prostě kolabuje. Velká část těchto lidí se nezvládá zapojit do pracovního procesu, takže žijí na dávkách oni i jejich děti, plus se zvyšují výdaje na školství, sociální péči, zdravotnictví a počet lidí, kteří plní státní kasu z daní své práce a drží ekonomiku, se tomu úměrně nezvyšuje, ale klesá. Dochází tak k tomu, že Británie nemá peníze na nové obyvatele, takže si je musí půjčovat, dluhy pak splácí tím, že zvyšuje daně a přenáší tak .”

Steve je právník a bývalý politik UKIP, který dlouhodobě varuje, že společnost na to musí reagovat nejen tak, že zastaví migraci, ale že bude například motivovat lidi, aby pracovali déle a prodloužil se odchod do důchodu. Vysvětluje, že to by mohlo fungovat v klasické společnosti, ale ne v té, kde si nově příchozí lidé žijí jen tak na dávkách. Kdo by byl motivovaný pracovat, když je v systému řada lidí, kteří se jen ´vezou´ a jejich počet se zvyšuje.

Shodou okolností navíc premiér Keir Starmer opět rozlobil důchodce, neboť řekl, že hodlá snížit částku, která je chráněna proti zdanění, jíž si Britové mohou vybrat když chtějí jít do důchodu či předčasného důchodu. Ano, jde o peníze, které si spořili.

Docela odvážné rozhodnutí poté, co jeho levicová /už jen údajně/ strana přebrala Konzervativcům velkou část voličů. V Británii toto budí rozruch už jen proto, že to není první věc, kterou udělal premiér důchodcům – například jim odmítl znovu zastropovat a dodotovat zvedající se ceny elektřiny, takže se řada z nich bojí, jak přežije zimu.

To by znamenalo velké problémy především pro jižní a západní Anglii, kde žije hodně seniorů, protože se jedná, nebo alespoň dříve se jednalo, o oblasti, kam se stěhovali lidé po pětapadesáti letech /to je věk, kdy se může v Británii odejít do předčasného důchodu/. Lidé se sem stěhují převážně z Londýna, v němž už se ´nedá moc žít´ kvůli drahému bydlení, dopravě a přelidněnosti.

Tyto přímořské oblasti, které byly atraktivní a dostatečně cenově dostupné a maximálně dvě hodiny cesty do Londýna, kterých se to týká, jsou ale už teď čím dál více zalidněné Angličany prchajícími z Londýna a i tady ceny stoupají. 

Graf růstu populace v Británii dle Britského statistického úřadu:

Graf růstu populace v ČR dle Českého statistického úřadu:

TEXT A FOTO z promenády z jednoho z měst z hrabství East Sussex: Jane Frank, grafy – SUČR, Stat. ústav UK 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *